Spółka komandytowa po zmianach będzie traktowana podatkowo jak osoba prawna i podmiot gospodarczy. Ale nie do końca.
Według Ministerstwa Finansów zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych są spowodowane zawieraniem różnych struktur z innymi podmiotami, w tym z osobami prawnymi, często po to by omijać podatki.
Dla celów podatkowych zmieniono ich status, podobny do np. spółek z o.o., jednak nie dokonano zmian ani w prawie cywilnym ani prawie spółek, dzięki którym spółka komandytowa zdobyłaby osobowość prawną. Takie zmiany, powodują oczywiście nowe dla podatników i wspólników skutki …
Zyski wspólnika z takiej spółki nie będą traktowane jak zyski z działalności gospodarczej, będą to zyski z udziału w osobie prawnej, mimo, że spółka komandytowa taką osobą nie będzie.
Jeżeli więc ktoś posiada udział w spółce komandytowej i prowadzi też np. indywidualną działalność gospodarczą, nie połączy przychodów i kosztów z tej działalności z przychodami i kosztami spółki komandytowej. Wszystkie rozliczenia trzeba będzie dokonywać oddzielnie
Spółka komandytowa nie będzie mogła tworzyć podatkowych grup kapitałowych. Wcześniej, wspólnik mógł łączyć „wyniki” takich spółek komandytowych i płacił podatek od łącznego dochodu przez nie wygenerowanego, z uwzględnieniem strat.
Na gruncie nowych przepisów takie połączenia nie będą już możliwe, ponieważ przychody i koszty w każdej ze spółek będą rozliczane osobno na potrzeby ustalenia CIT.
Modyfikacja formy prawnej prowadzenia działalności, nie jest prostym procesem. Niskie opodatkowanie uzyskane wskutek takiego przekształcenia może spowodować negatywne skutki biznesowe – wzrost odpowiedzialności wspólników, administracyjno-księgowe utrudnienia związane ze zmianą formy prawnej. Takie przekształcenie może spowodować nawet czasowe zawieszenia lub spowolnienia operacji biznesowych.
POLECAMY:
źródło: https://www.rp.pl/P ostepowanie-podatkowe/303169964-Przeksztalcenie-spolki-komandytowej-w-inna-spolke-o sobowa.html