– 18 czerwca br. zakończyło się 12. posiedzenie Senatu. Izba na tym posiedzeniu przyjęła 10 ustaw – w tym ustawy związane z pomocą w zwalczaniu skutków pandemii.
– Połączone komisje senackie zarekomendowały ok. 100 poprawek do Tarczy antykryzysowej 4.0.
– Zaproponowano poprawki usuwające z ustawy przepisy, które w ocenie większości senackiej nie mają nic wspólnego ze wsparciem firm i instytucji w walce ze skutkami kryzysu spowodowanego epidemią. Chodzi m.in. o przepisy zmieniające Kodeks karny, Kodeks wykroczeń, dotyczące prawa budowlanego czy ustroju sądów.
-Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez koronawirusa. Chodzi o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom.
– Na dopłaty ma być przeznaczone ok. 570 mln zł, a według rządu ma to wygenerować pożyczki o wartości ponad 30 mld zł.
– Tarcza 4.0 przewiduje, że pomoc w formie dopłat do odsetek kredytów będzie można łączyć np. z pomocą de minimis czy gwarancjami.
– Nowe przepisy wprowadzają też zasady uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, które mają na celu umożliwienie dłużnikowi podjęcie negocjacji z wierzycielami bez konieczności formalnego otwierania postępowania przez sąd, ale z jednoczesną ochroną przed egzekucją prowadzoną przez wierzycieli, działających indywidualnie.
– Nowe przepisy mają również zapobiec wrogim przejęciom polskich firm przez zagraniczne podmioty spoza UE.
– Tarcza 4.0 przewiduje też złagodzenie reguły finansowej, przez co samorządy będą mogły się bardziej zadłużyć.
– Ustawa stanowi m.in., że samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z tzw. funduszu korkowego na przeciwdziałanie COVID-19 oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych.
– Wprowadzono też przepisy dot. wakacji kredytowych – będzie można zawiesić spłatę kredytu maksymalnie do trzech miesięcy.
– Nowe przepisy wprowadzają również zmiany w Prawie zamówień publicznych.
– Tarcza 4.0 pozwoli też – za zgodą przedsiębiorcy – na przeprowadzenie u siebie kontroli np. skarbowej, zdalnie za pośrednictwem poczty lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
– przyznanie świadczeń na ochronę miejsc pracy będą mogły zwrócić się przeżywające trudności w związku z COVID-19 organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego oraz kościoły.
Źródło: https://www.pulshr.pl/prawo-pracy/100-poprawek-i-nowe-zapisy-do-tarczy-4-0,74545.html
POLECAMY: