Ogłoszenie upadłości – zabezpieczenie majątku dłużnika
Zgodnie z treścią art. 36 Ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1228) – Prawo upadłościowe – „Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości sąd na wniosek albo z urzędu może dokonać zabezpieczenia majątku dłużnika. W przedmiocie zabezpieczenia sąd orzeka niezwłocznie”.
Zabezpieczenie majątku dłużnika w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości ma na celu zapewnienie prawidłowego przebiegu właściwego postępowania upadłościowego, jak i tzw. przygotowanej likwidacji (o ile taki wniosek został złożony).
Celem instytucji zabezpieczenia, na gruncie ogólnego postępowania cywilnego, jest zapewnienie wierzycielowi tymczasowej ochrony prawnej. Stosownie do treści art. 7301§ 2 Kpc zabezpieczenia udziela się wtedy, gdy “brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie[1]“.
W przedmiocie udzielenia zabezpieczenia w postępowaniu o ogłoszenie upadłości sąd orzeka niezwłocznie. Postępowanie zabezpieczające prowadzone jest w czasie trwania postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości.
Sposoby zabezpieczenia przewidziane w ustawie prawo upadłościowe:
– ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego,
– ustanowienie zarządcy przymusowego,
– zawieszenie postępowania egzekucyjnego,
– uchylenia zajęcia rachunku bankowego,
Nie budzi zatem wątpliwości, iż liczba sposobów zabezpieczenia przewidzianych w w/w ustawie jest niewielka.
Stąd zgodnie z powyższym, w myśl art. 37 ustawy prawo upadłościowe – do postępowania zabezpieczającego stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu zabezpieczającym, co wskazuje na istnienie otwartego katalogu sposobów zabezpieczenia.
[1] S. Gurgul, Prawo upadłościowe [w:] S. Gurgul, Prawo upadłościowe. Prawo restrukturyzacyjne. Komentarz. Wyd. 11, Warszawa 2018
Polecamy!